Këshilla Shëndetësore

Shko poshtë

Këshilla Shëndetësore

Mesazh  DannY-G prej Wed Mar 03, 2010 10:29 pm

Kujdes çfarë hani, po çka pini?!

Ne duhet të kemi kujdes se çfarë hamë, por a duhet edhe të kemi më shumë kujdes se çfarë pimë?
Këtë javë ekspertët kanë paralajmëruar se kaloritë në kafe dhe pijet e gazuara ndikojnë shumë në mos humbjen e peshës. Shkencëtarët nga ‘The World cancer research fund’ kanë zbuluar se kafet e ftohta kanë numër të madh të kalorive, dhe në të vërtetë është ushqim në gotë. ‘Starbuck’ është një lloj kafe e përzier me një krem, dhe ka numrin më të madh të kalorive, të cilat numërohen deri 561, e që është më shumë se një drekë e bollshme me peshk dhe patate të fërguara.

Kaloritë e lëngshme, shumë të rrezikshme
Catherine Collins, nga ‘British Dietic Association’ tha: “Shumica e njerëzve nuk i konsiderojnë pijet si pjesë e dietës së tyre. Ata harrojnë se pinë kalori ashtu si i han ato”. Kaloritë e lëngshme janë shumë të rrezikshme.


Sipas një studimi të bërë me 800 të rritur amerikan, erdhi në përfundim se të gjithë mendonin se për të humbur peshë duhej të pinim pije të sheqerosura në vend të ushqimit. Dhe kjo, patjetër se ishte një mendim i gabuar. Catherine shtoi: “Çaji dhe uji janë zgjidhja më e mirë për ata që mbajnë dietë”. Ajo rekomandon që t’u ikim sa më shumë kafeve dhe pijeve të gazuara. Por, nëse aq shumë jemi të etur për to, atëherë të kënaqemi me vetëm nga një pije të tillë në ditë.

DannY-G
...--Arsenal--... Web Master
...--Arsenal--... Web Master

Numri i postimeve : 107
Join date : 03/03/2010

Shiko profilin e anëtarit http://klassa-7-2.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi