Instrumentet e hershëm

Shko poshtë

Instrumentet e hershëm

Mesazh  DannY-G prej Thu Mar 04, 2010 3:09 pm

Nga Kuadranti tek Akseleratori

Përpara se të shpikeshin teleskopët, astronomët përdornin instrumente navigues për të ndjekur lëvizjet e trupave qiellorë dhe për të krijuar hartat e para të yjeve. Tycho Brahe përdorte kuadrantë, që masin këndet për të përcaktuar me saktësi lartësinë e objekteve qiellorë mbi horizontin e tokës.

Teleskopë

Në fillim, teleskopët mundësonin numërimin e yjeve në galaksinë tonë, Rruga e Qumështit. Më vonë, teleskopë më të mëdhenj zbuluan ekzistencën e galaksive të tjera përveç asaj tonës. Me teleskopët më të fuqishëm optikë këtu në Tokë dhe në hapësirë ne tani mund të vëzhgojmë disa prej galaksive të para që u krijuan në universin e hershëm.

Spektroskopë

Spektroskopët, që lejojnë astronomët të studiojnë dritën duke e thyer atë në ngjyrat përbërëse, kanë luajtur një rol deçiziv në historinë e kozmologjisë. Spektri i dritës i lëshuar nga një yll, për shembull, ofron të dhëna për strukturën dhe përbërjen e tij.

Akseleratorë

Një pjesë e studimeve më të mëdhenj të Big Bang përfshijnë akseleratorë thërrmijash si Alice i CERN, makina gjigante me atome që përplasen në shpejtësi shumë të larta. Këto eksperimente përpiqen të rikrijojnë kushtet gjatë të qindave të para të një sekonde pas fillimit të universit.

DannY-G
...--Arsenal--... Web Master
...--Arsenal--... Web Master

Numri i postimeve : 107
Join date : 03/03/2010

Shiko profilin e anëtarit http://klassa-7-2.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi