Planetet e Sistemit Diellor

Shko poshtë

Planetet e Sistemit Diellor

Mesazh  DannY-G prej Thu Mar 04, 2010 3:16 pm

Disa te dhena Statestikore rreth Planeteve te sistemit tonë Diellor

Planeti: MERKURI
Diameteri: 4.480 KM
Largsia nga Dielli: 57.910.000 KM
Koha e Rrotullimit Rreth Diellit: 88 DITË
Koha e Rrotullimit rreth Boshtit: 1400 ORË (58 DITË)
Temperatura: 430 *C

Planeti: VENERA
Diameteri: 12.103 KM
Largsia nga Dielli: 108.200.000 KM
Koha e Rrotullimit Rreth Diellit: 220 DITË
Koha e Rrotullimit rreth Boshtit: 5800 ORË (241 DITË)
Temperatura: 470 *C

Planeti: TOKA
Diameteri: 12.756 KM
Largsia nga Dielli: 149.600.000 KM
Koha e Rrotullimit Rreth Diellit: 365 DITË
Koha e Rrotullimit rreth Boshtit: 24 ORË
Temperatura: 20 *C

Planeti: MARSI
Diameteri: 6.794 KM
Largsia nga Dielli: 227.940.000 KM
Koha e Rrotullimit Rreth Diellit: 2 VITE (730 DITË)
Koha e Rrotullimit rreth Boshtit: 25 ORË
Temperatura: -25 *C

Planeti: JUPITERI
Diameteri: 142.984 KM
Largsia nga Dielli: 778.330.000 KM
Koha e Rrotullimit Rreth Diellit: 12 VITE
Koha e Rrotullimit rreth Boshtit: 10 ORË
Temperatura: -150 *C

Planeti: SATURNI
Diameteri: 120.536 KM
Largsia nga Dielli: 1.429.400.000 KM
Koha e Rrotullimit Rreth Diellit: 30 VITE
Koha e Rrotullimit rreth Boshtit: 11 ORË
Temperatura: -180 *C

Planeti: URANI
Diameteri: 51.118 KM
Largsia nga Dielli: 2.870.990.000 KM
Koha e Rrotullimit Rreth Diellit: 84 VITE
Koha e Rrotullimit rreth Boshtit: 17 ORË
Temperatura: -210 *C

Planeti: NEPTUNI
Diameteri: 49.532 KM
Largsia nga Dielli: 4.504.000.000 KM
Koha e Rrotullimit Rreth Diellit: 160 VITE
Koha e Rrotullimit rreth Boshtit: 16 ORË
Temperatura: -220 *C

Planeti: PLUTONI
Diameteri: 2.274 KM
Largsia nga Dielli: 5.913.520.000 KM
Koha e Rrotullimit Rreth Diellit: 250 VITE
Koha e Rrotullimit rreth Boshtit: 150 ORË (6 DITË)
Temperatura: -230 *C

DannY-G
...--Arsenal--... Web Master
...--Arsenal--... Web Master

Numri i postimeve : 107
Join date : 03/03/2010

Shiko profilin e anëtarit http://klassa-7-2.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Planetet e Sistemit Diellor

Mesazh  DannY-G prej Thu Mar 04, 2010 3:16 pm

Saturni
Sistemi i unazave të Saturnit posedon atmosferë të ndarë nga vet planeti amë, është zbuluar nga vëzhgimet e Cassini. Gjithashtu, është zbuluar se Saturni tani rrotullohet 7 minuta më ngadal sesa kur shpejtësia është llogaritur në vitet e 70-ta dhe 80-ta. Shkencëtarët nuk kanë spjegim për këtë ngadalësim.

Zbulimi është bërë përmes dy eksperimenteve të Cassini-t të zbatuara përmes instrumenteve, Ion and Neutral Mass Spectrometer (INMS) dhe Cassini Plasma Science (Caps). Dr. Andrew Coates, hulumtuesi me Caps, thotë "INMS është duke parë gazin neutral të Oksigjenit, ndërsa Caps është duke parë prodhimet e jonizuara të atij Oksigjeni, si dhe elektronet e lidhura për atë".

Dr. Coates spjegoi që atmosfera formohet "kur uji ndahet nga unazat, Hidrogjeni zbërthehet, duke e lënë Oksigjenin". Hulumtuesit besojnë se përbërja dhe prania konstante e atmosferës unazore është rezultat i barazpeshës mes fuqive gravituese të unazave dhe planetit, si dhe i procesit konstant të furnizimit të atmosferës unazore me Oksigjen.

Sa i përket kohës së rrotullimit, Saturni tani sillet për 7 minuta më shkurt sesa para disa viteve. Spjegim apo skenar i mundshëm për këtë nuk ekziston, dhe shkencëtarët janë të befasuar me këtë dukuri.

DannY-G
...--Arsenal--... Web Master
...--Arsenal--... Web Master

Numri i postimeve : 107
Join date : 03/03/2010

Shiko profilin e anëtarit http://klassa-7-2.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Planetet e Sistemit Diellor

Mesazh  DannY-G prej Thu Mar 04, 2010 3:16 pm

Plutoni nuk është më Planet. Tani sitemi ynë diellor nuk do ti ketë 9 por 8 Planete

Plutoni apo emri përkëdhelës Pluto është një "planet xhuxh" në sistemin tonë diellor. Shenja e planetit ishte . Plutoni u zbulua 1930 si "planet", por pas definimit të ri të planetëve më 24 gusht2006 në Prag nga IAU ky planet vlen si një xhuxh planet.

Historia e këtij objekti që nga zbulimi i tij dhe dhënja e statutit planet, përpos me austronominë ka qenë e ndërlidhur edhe me drejtime tjera shoqërore dhe politike të asaj kohe në perendim. Për deri sa nga ana politike, zbuluesti e tij, amerikanët e paraqitëshin si triumf të zhvillimit të tyre në austronomi, ata në anën shoqërorë ja arrinë që ti japin një famë duke futur në modë edhe si emërtim i kafshëve shtëpiake dhe produkteve të ndryshme emërtimin ledhatues Pluto.

Që me zbulimin e tij disa shkencëtarë ndër ta edhe amerikanë nuk ishin të pajtimit me klasifikimin e tij si planet, mirëpo nuk ishin në gjendje të dëshmonin që nuk ishte planet. Kundërshtarëve, për të dëshmuar që plutoni nuk ishte planet por një nga objektet e shumta të ngjajshme në sistemin diellor, ju nevojiten mëse 30 vite. Dhe në fund ata dëshmuan se plutoni ishte një nga mijëra objektet e largëta, në skajet e sistemit dhe se po të klasifikohej si planet atëher sitemi diellor sipas tyre duhej të kishte më së paku 300 planete të njohur. Të gjitha këto mini-trupa qeielorë formojnë një "zinxhirë" në skajet e sistemit diellor.

Si do që ketë qënë, plutoni apo pluto për shkencëtarët ka qenë pikënisja e shikimit në thellësin e skajit të sistemit dhe duke ju falenderuar zbulimit të tij dhe kundërshtrve të klasifikit kanë ardhur në njohuri shumë të rëndësishme.

DannY-G
...--Arsenal--... Web Master
...--Arsenal--... Web Master

Numri i postimeve : 107
Join date : 03/03/2010

Shiko profilin e anëtarit http://klassa-7-2.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Planetet e Sistemit Diellor

Mesazh  DannY-G prej Thu Mar 04, 2010 3:18 pmLargësia nga Dielli 141,704,100 milje
Shpejtësia orbitale 14.99 milje/sek
Periudha orbitale 686.95 ditë
Periudha e rrotullimit 24h 37m 22.6s
Anim - Pjerrtësi 23°59'
Diametri ekuatorial 4,223 milje
Madhësia (Toka=1) 0.1075
Graviteti (Toka=1) 0.379
Shpejtësia e largimit 3.1 milje/sek
Temperatura e sipërfaqes -220° gjer në 68° F

Marsi është planet në sistemin diellor, pozicionohet si i katërti planet nga qendra. Pagëzimi i tij me emrin Mars u bë sipas perëndis mitologjike të luftës Mars dhe emërohet shpesh si planeti i kuq.

Që në kohrat e vjetra është bërë vëzhgimi i këtij planeti. Këto vëzhgime vazhdojnë edhe në ditët tona, sikur për shembull vëzhgimet e fundit të shkencëtarëve në NASA. Këta shkencëtarë kanë publikuar në dhjetorë të vitit 2006, disa foto për të cilat pohojnë se në këtë planet përposë rezerveve të ujit në atmosferë ka edhe rezerva në sipërfaqe të cilat paraqiten si akullnaja. Kështu pjestari i ekipit publikues të këtij lajmi Michael Meyer, thotë se "këto vëzhgime kanë japur deri tani provën më të fuqishme se uji ende rrjedh nëpër sipërfaqen e Marsit".

DannY-G
...--Arsenal--... Web Master
...--Arsenal--... Web Master

Numri i postimeve : 107
Join date : 03/03/2010

Shiko profilin e anëtarit http://klassa-7-2.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Planetet e Sistemit Diellor

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi